son beğenilen tanımları     

genel istatistikler
toplam14
bugün0
dün0
bu ay0
geçen ay0
toplam +1
toplam -0

bedavacılık sorunu

  yancılığı çağrıştırdı. cidden büyük bir sorun
  (21.06.2014 00:05)

çağımızın gözde meslekleri

  gözde meslekler listesi çok kısa sürede değişebiliyor. bundan 10-15 yıl öncesinde doktorluk mesleklerin zirvesinde yer alırken şu anda eski popülerliğini kaybettiğini düşünüyorum.
  türkiye'nin son yıllarda serbest piyasa sistemine kaydığını düşünürsek günümüzde finans sektörü üzerine mesleki gelişim sağlamak çok yararlı olacaktır bana göre. gelecekte önemi daha da artacaktır.
  ayrıca yazılım mühendisliğini de bu listede saymak lazım bana göre.
  (20.10.2013 15:18)

çağımızın gözde meslekleri

  sizce hangi meslek dalı günümüzde veya yakın gelecekte büyük avantaj sağlar?
  (20.10.2013 15:00)

gsray

  @5 oblomov : bence spor kulüplerine yatırım yapmak oldukça riskli. profesyonel olmadıkça bulaşılmamalı. günü %4-%5 le kapatan hisse ertesi gün bir bakmışsın yerin dibi boylamış açılışta. ayrıca söz konusu galatasaray ve ünal aysal olunca işler daha da karışıyor. ünal aysalın borsada bir şeyler çevirdiği gün gibi ortada nedense o enerjiyi veriyor herkese. ki böyle bir durumun küçük hissedarlara bir şey kazandırmayacağı da gün gibi ortada.
  (11.10.2013 17:58)

sözlükçülerin okudukları üniversiteler ve bölümleri

  kültür üniversitesi- hukuk fakultesi
  (11.10.2013 17:52)

komünizm

  insanın doğasına aykırı bir sistemdir. lise öğrencilerinin sırf artistlik olsun diye hiç bir şey bilmeden savunduğu ve çoğunun lise bitince elini ayağını çektiği bir yönetim sistemi.
  (11.10.2013 17:47)

ekonomi sözlük

  iktisat öğrencileri için bulunmayacak bir fırsattır. çünkü derslere katılmak ve öğrenmenin dışında bir de pratik yapmak gerekir.üniversiteye yeni başlayan bir öğrenci okula gitmeden önce "derslerime odaklanıp mesleğimle ilgili olabildiğince bilgi toplayıp kendimi geliştireceğim" der. okulun ilk günleri bu düşüncesini korumaya çalışır ama genelde %80 in önceliği zamanla değişir ve karı kız peşine ya da arkadaş ortamına takılmaya başlarlar ve o hayallerini kurdukları ön sıradaki tüm derslere katılan öğrenci profiline bürünemezler isteseler de. daha sonra kafalarına dank etse de geç kalmışlardır. okulda kendini geliştirecek ortam bulamazlar çünkü neredeyse tüm iktisat fakülteleri benzer ve herkesin aklı havada. stajın da bir faydası olmaz çünkü ekonomiyle uğraşan bir kişinin kafasını kaşıyacak vakti yoktur. peşinden koşar çay getirip götürürsünüz anca. sonra kendinizi bankada para sayma makinesine para koyarken bulursunuz. ama böyle sitelerin varlığı bir nebze de olsa kişinin kendini geliştirmesini sağlıyor. şimdiye kadar forumlar vardı ama o kadar karışıklardı ki google tarafından yönlendirilmediğiniz taktirde hiç bir şey bulamıyordunuz. ayrıca o forumlar da ekonomi haber sitelerinin öylesine açtığı forumlardı. ekonomiye ilgi duyanlara yönelik açılmış nadir sitelerden birisi burası. şimdiden baya bişey kaptım iktisat öğrencisi olmamama rağmen.
  (11.10.2013 17:39)

acemi borsacı için tavsiyeleriniz

  yeni başlayan birisiysen öncelikle yapman gereken gerçekçi olman. "sağlam düşünürsem bu 2000 lirayı 5 ayda 5 bin falan yaparım neden olasın ki" gibi hayallerin varsa bu hayaller en büyük düşmanın olacaktır. bu nedenle ilk olarak bu düşüncelerini dizginlemeli ve amaçlarını daha sağlam belirlemen gerekiyor. 2000 liranı bankaya yatır yine de ve incelediğin birkaç hisseye bas ufak bir kısmını . kar zarar önemli değil maksat elini taşın altına sokmuş olman. ilk seneni öğrenme senesi olarak gör ve olabildiğince inceleme yap kendini geliştir.
  (11.10.2013 17:21)

boğa piyasası

ayı piyasası

  piyasada düşüş beklendiğini ifade eden terimdir. piyasalarda düşüş öngören yatırımcılar hisselerini bekledikleri düşüş öncesi satar ve düşüş zamanında tekrar ucuzdan almak için beklerler. ayı piyasasının tam tersi ise (bkz: boğa piyasası ) dır. boğalar piyasa ile ilgili iyimser düşünürler ve ellerinde kaynak olmasa bile sağdan soldan borçlanıp hisse senedi alırlar ve değerlendiği zaman yüksek fiyattan satarlar.
  (11.10.2013 16:00)

ekonomi hakkında okunması gereken kitaplar

  Öncelikle Borsa Sihirbazları Jack D. SCHWAGER

  bir de İktisadi mantığa giriş, david gordon (iktisatın mantığını kavramak isteyen herkes için)

  (27.09.2013 17:36)

orge

  bugün %5,78 düşmüş ama sabırlı olacağım 3 aya 4,70 leri görürse şaşırmasın kimse .
  (05.09.2013 17:34)

atac

  0,58 seviyesinde aldım 0,63 te sattım. riske girmedim ama daha da yükselebilir.
  (05.09.2013 17:25)

bist

  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB), Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) ve İstanbul Altın Borsası (İAB)' nin aynı çatı altında toplanmasıyla oluşturulmuş borsadır. kuruluş sermayesi 423 milyon tl dir. 2013 yılında açılmıştır
  (05.09.2013 17:00)

sayfa:
Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.