vergi harcaması


 1. Vergi harcaması bilinenin aksine, vergi toplamak için yapılan harcamalar değildir. Vergi harcaması, mükelleflerin bazı durumlarda vergi muafiyetinin olması veya bazı vergi konularının vergi istisnasına tabi olmasını ifade eder. Kısaca istisnalar + muafiyetlerdir.
  (osmanoglu 12.11.2013 07:00)
 2. 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı Eki- Vergi Harcamaları Listesine göre tahmini vergi harcaması tutarı yaklaşık 24 milyar TL'dir. Bunun anlamı, devletin istisna, muafiyet gibi uygulamalar nedeniyle 24 milyar TL’lik vergi gelirinden vazgeçmiş olmasıdır.
  (osmanoglu 12.11.2013 08:03)
 3. vergi harcamasını ben de vergiyi toplamak için yapılan harcama olarak biliyordum bu bilgi yararlı oldu. peki devlet bu istisnaları, muafiyetleri nerelerde kullandığını açıklıyor mu? hangi kalemlerde uygulanıyor vs?
  (eco 12.11.2013 15:44)
 4. VUK'ta tüm istisna ve muafiyetler mevcut zaten. Ayrıca yukarıda da söylediğim gibi vergi harcamaları tahmini değerlerden oluşur. Ancak bütçeleme döneminde Kesin Hesap Kanunu meclisten geçerken, gerçekleşen önceki dönemin vergi harcamaları belli haldedir. Kesin Hesap açıklandığına göre istisna ve muafiyetlerin kalemleri ve miktarları da açıklanmış olur böylece...
  (osmanoglu 13.11.2013 11:10)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.