trilemma


 1. Ekonomide aynı anda ; hem kamu açığı [T<G], hem özel kesim tasarruf açığı[S<I], hem de dış ticaret açığının[X<M] görülmesi durumuna "trilemma" yada "üçlü açmaz" denir.
  (bkz: üçüz açık)
  (osmanoglu 01.11.2013 16:52)
 2. Jeffrey A. Frankel'in 1999 yılında ortaya atmış olduğu bir çalışmadır.üçlü açmaz,bağdaşmayan üçlü gibi farklı söylevleri de vardır.
  kısaca, üç seçeneğiniz varsa üçünü de aynı anda uygulanma imkanının olmaması durumunda birinden vazgeçmek zorunda kalınması durumudur.

  ekonomi için öne sürdükleri düşünce,küçük ve kapalı ekonomiye sahip ülkeler için geçerlidir.
  sermaye hareketliliğinin kısıtlanmadığı bir ülkede faiz ve döviz kurunu aynı anda kontrol edilemeyeceği üzerine kuruludur.(tam sermaye hareketliliği altında sabit döviz kuru sisteminde merkez bankasının esnek para politikası izleyememesi)
  izlerse eğer ne olur ? örneğin; merkez bankası sermaye hareketliliğini kısıtlamaz ve yabancı sermayenin ülkeye kolayca çekilmesi için faizlerini yüksek tutarsa,ülkeye yabancı para girer.ülkedeki döviz miktarı arttığı için dövizin değeri düşer,piyasadaki türk lirası değeri artar döviz kuru düşer.böylece döviz kurunu sabit tutmaya yönelik hedefini gerçekleştiremez.
  yani merkez bankası sermaye hareketliliğini kısıtlamak istemez ve bağımsız para politikası uygulamak isterse,parasının yabancı paralarla konvertibilitesini sağlamaya çalışırsa,o zaman döviz kurunu sabit tutmaya yönelik hedefinden vazgeçmek zorunda kalır.

  not: trilemmayla ilgili en büyük yanılgı üçüz açıkla karıştırılıyo olmasıdır,keza üçüz açık farklı şeydir.bi de bunun ikili açmaz (dilemma) versiyonu vardır.
  bknz:dilemma
  (ego 22.11.2013 12:10)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.