sterilizasyon


 1. Ekonomi biliminde sterilizasyon, cari açık ya da fazlanın para arzındaki değişimler aracılığıyla yaratabileceği olumsuz etkileri gidermek ya da en aza indirebilmek için yürütülen para politikası uygulamaları için kullanılıyor. ülke merkez bankaları dövizin kendi ülke paraları üzerinde yarattığı değerleme baskısını azaltmak için bu politikayı uygular.
  (keynes smith karisimi 11.10.2013 11:00)
 2. Maliye politikasının veya döviz politikasının yan etkilerini gidermek amacıyla yapılan duruma göre daraltıcı yada genişletici para politikasıdır. Yan etkiler böylece sterilize edilir yani temizlenir
  (osmanoglu 28.11.2013 11:49)
 3. Merkez bankalarının, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan para arzı artışlarının etkilerini dengelemek için yaptıkları açık piyasa işlemleridir. Örneğin merkez bankası döviz satın aldığı zaman para arzındaki artışı menkul değerler satışıyla piyasadan çekmeye çalışır ve bu şekilde döviz piyasasına yapılmış müdahaleyi sterilize etmiş olur.

  (bkz: sterilization)
  (eco 21.12.2015 09:22)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.