mikroekonomi


 1. ekonomiyi üreticiler, tüketiciler, firmalar vs bazında inceleyen bir alt ekonomi dalıdır.. ekonomik ajanların karar süreçleri ve tercihleriyle ilgilenir..
  (omernaci 09.10.2013 20:00)
 2. Genelde bireyin ve firmanın davranışlarıni incelemekle beraber aynı zamanda da (bazı iktisat düşünürlerine göre) sağlam bir Makro İktisadi analizin yapılmasının da temelini oluşturur.
  (phobos 10.10.2013 14:36)
 3. Lisans döneminde bu dersi veren birkaç hoca tarafından örümcek ağı teoremi istisnasız vize-final ve yaz okulu sınavlarında sorulmuş, teorem mikro iktisat denince ilk akla gelen kavram haline gelmiştir zihnimde. Makro iktisadın temeli olarak nitelendirebileceğimiz mikro iktisat ülkemizde gerek akademisyenler gerekse öğrenciler tarafından pek sevilmez yada ben hep öyle hissetmişimdir. Ülke olarak üzerine bolca muhabbet edebileceğimiz, ağzımızı yayarak gelişmeleri kendi iktisadi penceremizden yorumlayabildiğimiz disiplinlere daha meraklı olduğumuz tartışmasız bir gerçektir ve makro bize bu fırsatı verir. Ancak ekonomiyi öğrenmenin temel şartı mikro iktisadı öğrenmektir. Dolayısıyla seviniz, sevmeye çabalayınız...
  (eight 11.10.2013 21:32)
 4. diğer bir deyişle mikro iktisat
  (economist 25.11.2013 23:33)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.