maastrich kriterleri


 1. 1991 yılında gerçeklestirilen Maastrich zirvesi dogrultusunda 7 Subat 1992’de imzalanan Maastrich Anlasması yeni bir dönemi ilan etti.
  Artık Avrupa Toplulugu yerine Avrupa Birligi sözkonusu oldu.
  Maastrich kriterleri üye ülkeleri parasal birlige dogru yaklastırdı. Bu kriterler ;
  Enflasyon : Üye ülkeler arasında en düsük 3 enflasyon oranının ortalaması + max %1,5
  Bütçe açıkları : En fazla Gayrı Safi Yurt çi Hasıla’nın %3’ü kadar,
  Kamu Borçlanması : En fazla iç ve dıs toplam olmak üzere GSYH’nın %60’ı
  Faiz Oranları : Uzun vadeli devlet tahvili faiz oranları, enflasyonu en düsük 3 ülkedeki faiz oranları ortalamasının en fazla %2 fazlasıdır.
  (keynes smith karisimi 14.10.2013 02:00)
 2. Bir ülke AB'ye girdikten sonra Maastricht Kriterlerini yerine getirinceye kadar kendi ulusal parasını kullanmaktadır. Bu kriterleri yerine getiren ülke ise EPB(ekonomik parasal birlik)'ye katılmakta ve kendi ulusal parasını bırakıp euroya geçmektedir.
  (phobos 14.10.2013 14:08)
 3. AB'de parasal birliğe geçişi 3 döneme ayırırsak, Para Enstitüsünün kurulması ile İstikrar ve Büyüme Paktının kabulu arasında kabul olunmuş 2. dönem içinde yer alır.
  (jus economicus 16.01.2014 02:17)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.