karl marx


 1. 1818-1883 yaşamış asıl adı Karl Heinrich Marx olan filozof, ekonomist.. 13 yaşına kadar evde eğitim görmüştür..

  sınıfsız toplumun kapitalizmin devinimsel sonucu olarak ortaya çıkacağını ileri sürmüştür..
  ''Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir.''

  felsefenin eylemle desteklenmesi gerektiğini düşünür..

  ''das kapital'' en önemli ve en bilinen eseridir..
  (omernaci 09.10.2013 19:00)
 2. eğer sömürü bu şekilde devam ederse proletaryanın kaybedecek hiçbir şeyi kalmayacak ve sonunda zincirlerinden kurtulup isyan edecek demiştir ancak günümüzde bu şekilde olmamıştır gayet porsche'ye binen işçiler falan vardır.

  bu karl marx'ı kötülemek için ortaya sürülen en güçlü eleştiridir. belki de sırf karl marx'ı karalamak için porsche'ye binen işçiler vardır.
  (eco 09.10.2013 20:00)
 3. 1818 - 1883 yılları arasında yaşamış olan alman filozof, ekonomist ve politik düşünür. 20yy komünizminin babası. üniversitedeki kısa bir hocalık dönemin ardından gazeteciliği ele aldı ve sosyalist hareketlerle de çok ilgilendi. 1843'te paris'e taşındı.
  prusya'dan kovulduktan sonra londra'ya yerleşti ve hayatının geri kalanını aktif devrimci ve yazar olarak geçirdi.arkadaşı friedrich engels tarafından desteklendi. en bilinen eseri "communist manifesto"dur
  (yekk 10.10.2013 20:21)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.