henry kissinger


 1. Asıl adı Henry Alfred Kissinger olan, soğuk savaş döneminde ABD Dışişleri bakanlığı görevini yürütmüş siyasetçidir. Devletin bekası için her yol mübahtır sözünün ete kemiğe bürünmüş halidir. Yeri geldiğinde Şili'de komünist iktidarın başa gelmesi hakkında "bir ülkenin halkının sorumsuzluğu yüzünden komünizme kaymasını, elimiz kolumuz bağlı şekilde seyretmek zorunda olmamızı anlayamıyorum." Demiş -sonrasında eli kolu bağlı seyretmediği ortaya çıkmıştır- yeri geldiğinde ise Körfez Savaş'ında Saddam'a karşı kışkırttığı Şii ve Kürtler kendisinden verdiği sözleri turmasını isteyince "kusura bakmayın biz yardım kuruluşu değiliz" cevabını vermiştir.

  Egosu çok yüksektir ve ne zaman ne söyleyeceğini kestirmek zordur. Avrupa Birliği'nin uluslararası gücünü küçümsemek için bir basın toplantısında gazetecilerden AB Dışişleri Bakanlığı'nın telefon numarasını istemiştir.

  Kamboçya ve Laos'un bombalanması emrinin verilmesinde de yine bu şahsın parmağı vardır. Bu bombardıman sonucu yaklaşık 1.000.000!!! sivil hayatını kaybetmiştir. Şili'de gerçekleşen darbenin de planlayıcısıdır ve yaklaşık 15 bin kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Bunlar gibi daha birçok operasyonun altında imzası vardır.işin garip tarafı şili devriminden kısa bir süre sonra Vietnam savaşını bitirdiği gerekçesiyle - bitirmekten kasıt Abd'yi Vietnam'dan çıkarmasıdır. Sonrasında Vietnam'da iç savaş çıkmıştır çünkü- Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştür.

  Gizli saklı o kadar çok işi vardır ki üstelik bunu inkar da etmez. " The illegal we do immediately, the unconstitutional takes a little longer"(illegali hemen yaparız, anayasaya aykırı olan ise biraz zaman alır) sözü de buna kanıttır. Anlayacağınız adam tam bir piskopat.

  Buraya kadar saydırdım da saydırdım ancak bu adam bana sorarsanız hemen hemen her siyasetçinin olmak isteyip de olamadığı adamlardan birisi. Siyaset böyle bir şey ve Henry Kissinger uç noktalarına kadar ulaşmış. Kendisi katil,yalancı,sinsi,kurnaz,gaddar,akıllı... Yani siyasetçi. Gerçekçi olduğumuzda böyle bir gerçekle karşılaşıyoruz. (bkz: niccolo machiavelli ) yaşadaydı kendisini alnından öperdi kanımca.
  (ghost 26.10.2013 17:00)
 2. Ayrıca" Hiçbir şey, güçten daha afrodizyak değildir." demiştir hasta.
  (economist 27.11.2013 19:26)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.