fitch ratings


  1. Evet arkadaşlar. Malum kredi derecelendirme kuruluşları ülke ekonomimizi derinden etkileyen kuruluşlardır. Hatta sadece ekonomimizi değil, ülkenin her türlü faaliyetini verdikleri bir kararla etkileyebiliyor bu kuruluşlar. Ülke notumuz arttırıldığında hepimiz aşırı mutlu oluyoruz içten içe. Hele kahvedeki "gündem amcaları"nın keyfine diyecek olmuyor. Notumuzu indirdiklerinde de içten içe sinirlenip küfür ediyoruz . Hayatıöızda değişen bişey olmuyor ama yine de kızıyoruz kredi notumuz düşürüldü diye. Verdikleri notlarla bir hocayı andırıyor bu kuruluşlar. Yıllardır "ya baba hoca bana takmış ya . Tüm sınavlarım iyiydi ama notumu düşük vermiş. Valla baba yoksa teşekkür alıyordum" dediğimizde " oğlum sen mi daha iyi bilirsin yoksa hoca mı. Tembellik yaptım demiyosun da hoca düşük verdi diyosun. Hocanın senle ne alıp veremediği olacak. Hem geçen nasıl geçiyor" diyen babalar, ülke notumuz düşünce "hoca bize taktı" moduna giriyorlar. Dolaylı da olsa bu denli hayatımıza etki eden kredi derecelendirme kuruluşlarını ayrı bir başlıkta uzun uzun anlatıcam ilerde.
    İşte bu başlığın konusu olan "fitch ratings" - biz genelde ficth diye görürüz medyada- de bu kredi derecelendirme kuruluşlarından birisi . Londra ve new yorkta merkezi var . Dünya genelinde 50 ofis 2000 e yakın çalışanı var. Bağımsız bir kuruluş ve amerika'da kabul edilmiş 3 tane ulusal kredi derecelendirme kuruluşlarından bir tanesi .
    (ghost 30.01.2014 02:00)
  2. Evet efendim işte bu kuruluş merkez bankası para politikası kurulunun faiz kararına " iyi hoş bu kararı aldınız amma faizi arttırdığınız için , bu yüksek faizler borç geri ödemelerini zorlaştırabilir. Bu durumda büyümeniz azalır. Bu da bankaların aktif kalitesine darbe vurur." Şeklinde yorum getirmiştir .
    (ghost 30.01.2014 02:20)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.