esneklik


 1. mikro iktisat konuları içerisinde en zor gibi görünüp aslında en basit ve zevkli olan konu. mikro dediğime de bakmayın aslında makronun da içerisinde kendine yoğun olarak yer bulur. gelelim ne olduğuna; terim anlamı olarak iki değişkenli bir fonksiyonda değişkenlerden birinde meydana gelen yüzdelik/oransal değişmenin diğer değişken üzerinde meydana getirdiği yüzdelik/oransal değişime verilen isimdir.

  bir çok türü vardır örneğin talebin fiyat esnekliği. bu esneklik türünde malın fiyatında meydana gelen değişmenin tüketicinin o maldan talep ettiği miktar üzerinde yarattığı etkiyi ölçer. yani diğer bir ifadeyle "bir malın fiyatı ne düzeye kadar artmaya devam ederse onu almaktan vazgeçeriz?" sorusunun cevabıdır. bu esneklik türü için;

  e>1 ise "Esnek Talep"
  e<1 ise "İnelastik(Esnek Olmayan) Talep"
  e=1 ise "Birim Esnek Talep"
  e=0 ise "Tam İnelastik Talep
  e=sonsuz ise "Tam(Sonsuz) Esnek Talep"


  olarak ifade edilir. talebin gelir esnekliği, çapraz talep esnekliği gibi sıklıkla kullanılan esneklik türleri de mevcuttur. onları da ayrıca açılacak başlıklarda inceleriz elbet :)
  (gercek_keynesyen 13.10.2013 20:27)
 2. hap bilgi :) esnekliği sonsuz olan bir malın eğimi sıfırdır.
  (keynes smith karisimi 13.10.2013 22:10)
 3. kpss de banko sorulardan
  (economist 25.11.2013 22:54)
 4. yenilen tokata göre verilen tepkidir.
  (ego 28.11.2013 00:24)
 5. @2 eğim sonsuzsa esneklik sıfırdır :)
  (cyberranger 21.02.2014 23:15)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.