enflasyon


 1. enflasyon fiyatlar genel düzeyin sürekli artmasıdır. ekonomide önemli bir unsurdur ve devletlerin sürekli kontrol altında tutması gereken bir unsurdur. fiyatların sürekli artması enflasyonu arttıracağı gibi, ülke parasının değerindeki düşüş de yine enflasyonun artmasına neden olur.

  enflasyonun ortaya çıkma nedenlerine baktığımızda maliyet enflasyonu ve talep enflasyonu gözümüze çarpar.

  talep enflasyonu : talebin artışı durumunda üretilen mal ve hizmetler talebi karşılayamadığı için fiyat artışı meydana gelir. bu enflasyonla baş edebilmek için ya üretimi arttırmalı ya da talebi azaltacak önlemler almalısınız.

  maliyet enflasyonu : maaliyet enflasyonu ise üretimde kullanılan kaynakların fiyatının artması ve bu artışın ürün veya hizmet fiyatına yansıması durumudur.

  enflasyonun yüksek olduğu ekonomilerde üretim yapmak pek cazip gelmez yatırımcıya. çünkü fiyatlardaki dalgalanma talebi azaltacağı için elde edilen kar da az olur.
  (ghost 02.02.2014 15:00)
 2. para arzının ayarlanamamasından dolayı yükselip düşen paraya deger kazandırıp yada yerin dibine sokan olay dediklerine göre almanyada 20.yy başında 40cent olan gazetenin bi kac yıl içinde 70 milyon mark olması (rakamları tam hatırlamıyorum kesin yanlıştır) en büyük örneğiymiş

  edit

  1921 ocak ayında 30 cent iken kasım 1922 70 milyona çıkmıs
  (gordon_gekko 28.03.2014 10:48 ~ 28.03.2014 10:53)
 3. Devlet borçlanmasının bireylerden yapılmasını gerektiren ekonomik konjonktür.
  devletin, enflasyonist ortamda ticari bankalardan borçlanması; kaydi parayı artıracağından enflasyonist baskı ağırlaşır.
  (pank olmedi gardas 27.04.2014 17:03)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.