double ırish, dutch sandwich


 1. "Double Irish, Dutch Sandwich"; bir tür vergiden kaçınma yoludur. "İrlandalı çift Hollandalı sandviç" anlamındaki tuhaf tabirin sebebi adı geçen ülkelerdir.
  (osmanoglu 27.11.2013 14:00)
 2. Avrupa'da faaliyet gösteren büyük firmaların bir çeşit hukuki boşluktan yararlanarak şirket karlarını bir vergi cenneti ülkesine aktarmaları neticesinde daha az vergi yüküne tabi olmalarını sağlayan bu sistem kimi zaman söz konusu şirketlerin başını ağrıtmaktadır
  (osmanoglu 27.11.2013 14:33)
 3. Google ve Apple gibi dünya devi şirketler bu sistem sayesinde, Avrupa'daki gelirlerini İrlanda veya Hollanda ofisi üzerinden Bermuda gibi vergi cennetlerine aktaran teknoloji devleri son derece düşük kurumsal vergiler ödeyebiliyor, hatta iş yaptıkları pek çok ülkede vergilendirmeden tamamen kaçınabiliyorlar.
  (osmanoglu 27.11.2013 14:36)
 4. (bkz: kıyı bankacılığı) da bununla alakalı sanırım, sermayenin küreselleşmesiyle birlikte dolaşımı gittikçe kolaylaştı bu da uluslararası bankacılık yapan bankalara yaradı. işte bunlar hep o isviçredeki gizli hesaplar.
  (eco 27.11.2013 16:48)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.