deflasyon


 1. genel fiyatlar düzeyi ile birlikte milli gelir, istihdam ve üretimin de düşmesi.
  (eco 31.01.2014 16:00)
 2. fiyatların sürekli düşmesi durumuna denir. enflasyonun tersidir. (bkz: enflasyon )
  (ghost 02.02.2014 15:27)
 3. Enflasyonun tersi bir durumdur. Japonya'nın içine düştüğü ve yıllardır ne yaptıysa bir türlü kurtulamadığı durum. Şu sıralar Euro Bölgesi de aynı yönde ilerliyor...
  (blackeagle 31.08.2014 12:58)
 4. para değerini azaltma yoluyla tüketimin kısıtlanması. enflasyon deyiminin karşıtıdır. piyasadaki para, devlet eliyle çekildiği gibi bankaların krediyi kesmeleri ya da iskonto faizlerini yükseltmeleriyle de azaltılır. paranın ve kredinin azaltılması fiyatları ve ücretleri düşürür. bu da sonuç olarak talebin kısılmasını sağlar. ekonomik yaşamı rahatsız eden fazla satın alma gücünün kısılması için kimi hükümetler deflasyonist bir politika izlerler. oysa bu işlem, üretim azalması ve işsizliğin çoğalması sonuçlarını da doğurur.

  (bkz: deflation)

  (bkz: devalüasyon)
  (eco 02.11.2014 13:21)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.