damping


 1. yabancı pazarlarda, serbest pazar rekabet kurallarına aykırı olarak bir malı iç pazar fiyatının altındaki fiyatlara satmak.
  (keynes smith karisimi 16.10.2013 13:00)
 2. Rakiplerini piyasadan kaçırmak veya yok ederek piyasayı ele geçirmek ya da aşırı stokları eritmek amacıyla bir malın dış piyasa fiyatının iç piyasa fiyatından daha düşük tutulması.
  (phobos 16.10.2013 16:44)
 3. güzel bir müşteri çekme stratejisi, piyasadaki oyuncular bazen kendini tanıtmak ve piyasada söz sahibi olmak için maliyetinin altında da satış yapabilmekte, damping maliyetin altında satış yapmak değil elbette ama piyasanın çok altında bir fiyata mal satılabiliyor.
  (eco 18.10.2013 18:14)
 4. Bir malın dış piyasa fiyatının iç piyasa fiyatından daha düşük tutulması kısacası bir malın dış pazarlarda zararına satılmasıdır. Dampingin amacı, rakipleri piyasadan kaçırmak, elverişli durumlarda onları yoketmek ya da aşırı mal birikimini tasfiye etmektir. Genellikle devletin yardımıyla yapılır. Dış ülkelerde aynı malı üreten sanayiler zaman içinde bu gelişmeden olumsuz etkilenecekleri için, hükümetler çeşitli önlemler alarak bu uygulamadan korunmaya çalışırlar.
  (eco 28.02.2015 07:40)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.