colbertizm


  1. colbert'in 17. yy fransa'sında izlediği ekonomi politikası. fransa kralı 14. louis'in maliye bakanı olan jean baptiste colbert'in ekonomi politikası sıkı bir himayecilik, sanayileşme ve ekonominin devlet eliyle düzenlenmesi anlamında bir devletçilik politikasıdır. colbert'in amacı, fransa'yı avrupanın en güçlü ülkesi yapmaktı ve yaptı. colbertizme kendine özgü niteliklerinden ötürü fransız merkantilizmi denir.
    (eco 18.10.2014 15:00)
  2. Fransız Merkantilizmi, Sanayi Merkantilizmi; 1664-1681arasında uygulanan, ülke sanayini geliştirerek ihracatı artırma politikası. Bu çabaya özel sektör kadar devlet de yoğun şekilde katılmalıdır. Devlet eliyle sanayileşmenin desteklenmesine, koruyucu dış ticaret politikasıyla ithalatın kısılarak ihracatın artırılmasına, ithalata yüksek vergiler uygulanmasına yönelik bir dizi politika düzenlenmesini içerir.
    (eco 15.02.2015 06:10)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.