bitcoin


 1. sanal para. çıktığı gün 70 cent'miş şu an 1500 dolar. mantığım bunu almıyor.
  (eco 26.11.2013 15:00)
 2. Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi
  (osmanoglu 27.11.2013 10:26)
 3. Bitcoin'in ilk kez 2008 yılında kendisine Satoshi Nakamoto adını veren anonim bilişim uzmanınca, internet kullanıcıları arasında para alışverişi sağlamak için geliştirilmiş ödeme ve havale sistemi olarak mail grubunda duyurulmuştur
  (osmanoglu 27.11.2013 10:47)
 4. çin merkez bankası tarafından kullanımı yasaklanmış.
  (eco 06.12.2013 03:26)
 5. İnternetin karanlık tarafında kullanılan para birimi
  (adam smithin simidi 07.12.2013 16:54)
 6. baya karışık olan bir sanal ödeme ağı. sanal ortamda dönen para birimi diye tanımlayabilirim bitcoini. üzerinden çok tartışmalar dönüyor. bazı ülkelerin merkez bankaları bu para birimini tanımadıklarını açıklamışlar. bitcoin'in bir diğer özelliği ise takip edilememesi. bu nedenle sanal ortamda uyuşturucu ticareti gibi kirli işlerde kullanılabiliyor. bitcoin sisteminde üretilmiş bitcoin sayısı sınırlı ve sahte bitcoin yaratmak çok zor. kısaca açıklamak gerekirse önce internet üzerinden bitcoin ağına katılıyorsunuz. paranızı sanal bitcoin döviz bürosuna yatırıyorsunuz ve karşıolığı olan sayıda bitcoin sanal hesabınıza yatıyor. ardından bu bitcoinleri sanal alemde dilediğiniz gibi harcayabiliyorsunuz. sonra istediğiniz zaman yine sanal döviz bürolarında elinizdeki bitcoinleri gerçek paraya çevirebiliyorsunuz. bitcoin herhangi bir döviz kuruna bağlı değil ancak bizzat kendi kuru var. kuru çok oynak. en ufak olumsuz bir olayda fiyatı bir anda 100$ azalabiliyor. ancak genel anlamda baktığımızda büyük bir artış söz konusu. 2011 de bitcoin paritesi 6-8 dolar arasında seyrederken bugün bir bitcoin 1765 tl ye denk geliyor. aslında çok karlı olmasına rağmen yatırımcı bu işe girmekten korkuyor. çünkü arkasında hiçbir güvence yok. sistem kapanırsa sanal hesabınız da kapanır ve her şey uçar.
  resimdeki madeni bitcoinlere aldanmayın çünkü bitcoin elle tutulabilir birşey değil. işte bu da yatırımcıyı tatmin etmeyen unsurlardan bir tanesi. sonuçta insan kanlı canlı elle tutulur bir şey görmek istiyor elinde. ama sanal alem olunca korkuyor ve eliyle tutacağı kanlı canlı şeyin istemeyeceği bir şey olmasından korkuyor :) sorusu olan yazarlar özelden sorabilir. bilgimin yettiği kadar cevaplayabilirim.
  (ghost 31.01.2014 14:29)
 7. Birkaç yıl önce temelleri atılmış aşırı hızlı değer artışıyla dikkatleri çeken sayısal para birimidir.
  Temelde sistemin kuralı şu; Bitcoin sahibi olmak istiyorsanız sistemin özündeki matematik hesaplamaları çözmek ve doğru sonuca ulaşmanız gerekiyor. Her 10 dakikada bir 50 Bitcoin serbest bırakılıyor.Riskli bir o kadar da hayali görünmesine rağmen geçtiğimiz aylarda değeri 1000 doların üzerine çıkmasıyla gündeme oturmuş bir kurgu.
  (afardita 01.02.2014 23:29)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.