bedavacılık sorunu


  1. başkalarının ödeme yapmış olduğu bir bilgi için bazı insanların ödeme yapmadıkları halde, bu bilgiden fayda sağlamaları durumunda ortaya çıkan sorundur.
    (eco 19.06.2014 09:00)
  2. (free-rider) Tüketimi doğası gereği ortak olan savunma, sokak aydınlanması veya temizliği, altyapı hizmetleri, park veya kamuya açık yollar, temel eğitim ve sağlık gibi tam veya yarı kamusal mallarda, mal veya hizmetten yararlananların yararlanma düzeylerinin ayrıştırılamaması nedeniyle maliyetlerin kullanıcılara tam olarak yansıtılamaması, bu ortak kaynakları kullananların maliyetleri başkalarının karşılaması beklentisiyle onların finansmanına katılmaktan kaçınmaları durumu. Aslında tam bizim ülkemize uygun teoremmiş düşününce
    (keynes smith karisimi 20.06.2014 16:51)
  3. yancılığı çağrıştırdı. cidden büyük bir sorun
    (ius 21.06.2014 00:05)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.