bayram ekonomisi


 1. Bayram hazırlığı ve tatil planları derken 9 günlük bayram harcamasının yaklaşık 10 milyar tl olacağı ön görülmektedir.
  Bayramda sebebi ne olursa olsun yapılan harcamalar ekonominin büyümesine de neden olmaktadır. Çünkü satılan her ürünün yerine yenisi konulması gerektiğinden satılan her bir birim kalem ürün sayesinde üretimin çarkları da dönmektedir. Ayrıca her alışverişte ödenen vergiler ile de ülke ekonomisi için ciddi bir kaynak sağlanmış olmaktadır. İşveren kazandığı para ile üretimi gerçekleştirmek için hammadde gibi girdiler sağlamakta, vardiya sayısı artmakta ve dolayısı ile de istihdam artışı sağlanmaktadır.
  ayrıca kurban bayramının bir özelliği var ki gelir adaletsizliği farkını minimize ederek bir nevi devletin fakirlere transfer harcaması niteliği taşıması faktörü ağır basar.
  (keynes smith karisimi 15.10.2013 13:00)
 2. artık türkiye'nin tamamen ekonomik olarak dış dünyaya açılmasıyla bayramda yaratılan talep daha çok yabancı sermayeye yarar, bayram diye çıkıp bir yerde yemek yenilecekse, bayram alışverişi yapılacaksa, bayram tatilini otede yazlık bir yerde geçirmek tercih edilecekse...

  bayram'a bizden çok sermaye sahipleri seviniyor desem yanlış olmaz herhalde.
  (eco 18.10.2013 18:31)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.