acyo faiz kuramı


  1. böhm-bawerk'in faizin nedenini acyoyla açıklayan kuramı. avusturya okulu ya da psikolojik okul adıyla anılan ekonomi okulundan avusturyalı böhm-bawerk, borç olarak verilen paraya karşı faiz alınmasının nedenini, temelde, ruhbilimsel etkenlerle açıklamaya çalışmıştır. bawerk'e göre insan geleceği bilemez, yaşam her an son bulabilir. bundan başka insanın gençlikteki ihtiyaçları gelecekteki ihtiyaçlarından daha çoktur. bundan ötürüdür ki insan için bugünkü para gelecekteki paradan daha değerlidir.

    her iki para arasındaki değer farkı eşdeyişle acyo, faiz adı altında alınan bir ek parayla kapatılmalıdır. böhm-bawerk, bu ruhbilimsel etkenlerle, kendisinden önce birçok ekonomicilerce işlenmiş bulunan sermayenin üretkenliği kuramını da katmıştır. ona göre de sermaye üretkendir ve ne kadar önce üretime yatırılırsa o kadar daha çok gelir elde eder. bu yüzden de bugün elde bulunan para, üretime hemen yatırılabilme olanağını taşımakla, gelecekteki paradan daha değerlidir.

    (bkz: agio theory of interest)
    (eco 18.04.2014 15:00)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.