23 ağustos 2013 doların 2 tl sınırını aşması


  1. fed in tahvil alımlarını azaltacağını duyurmasıyla yükselen ve alınan tüm önlemlere rağmen yükselişi durdurulamayan doların sınır olarak gösterilen 2 tl yi de geçmesi bu yükselişinin devam edeceğinin gösteresi. merkez bankası son olarak dün doların tl karşısında değer kaybetmesi için 350 milyon dolarlık döviz satım ihalesi gerçekleştirdi ancak bu ihale bile yükselişi yavaşlatamadı ve dolar 2.02 seviyesine yaklaştı. üstelik merkez bankasının ihalesine gelen teklifler de oldukça yüksekti. yani dolar şu an için durulacak gibi görünmüyor .
    (ghost 23.08.2013 18:00)
  2. 2 tl kritik bir sınırdı ve aşıldı şu tarihlerde de 2 liraya yakın bir seviyede seyretmekte. ancak benim takıldığım nokta şu; serbestleşen dış ticaret yani dövizin arz talebe göre fiyatının şekillenmesi bizim aleyhimize olduğu kesin ve amerika bunu türkiye gibi bir çok gelişmekte olan ülkede uygulamaktadır ve lehine çevirmektedir. serbest ve küreselleşen ekonomi iyi hoşta piyasaların bu kadar oynaklığı gelişen ülkelerin çarkına çomak sokma amacı taşır hale geldi şüphesiz.
    (keynes smith karisimi 13.10.2013 23:54)
  3. Nerden nereye. O gün bıgündür yükseliyor. Şu an 2.2650 seviyesinde.
    (ghost 29.01.2014 23:47)

Ekonomi Sözlük - 2013 |

arşiv | duyuru | sitemap

sözlük hiçbir kurumla bağlantılı olmayan birkaç kişi tarafından düşünülmüş bağımsız bir platformdur. sözlük içerisindeki yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aiittir. sözlük bu yazıların doğru olduğu hakkında bir teminat vermez. yazılan yazıların telifi bize ait değildir, çalınız çırpınız ama kaynak gösteriniz.

sözlük sistemi ile geliştirilmiştir.